PERKÜTAN KORONER GİRİŞİMLER

Koroner

içerik

Gereksiz safen grefti LİMA atrofisine neden olabilir ve en kötüsü de safen tıkanınca ortaya çıkar!

Oparatörler:Doç. Dr. Mutlu Vural

SBÜ Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Giriş

2008 yılında baypas cerrahisi uygulanan 70 yaşında bir erkek hastanın  (Ao-PDA, Ao-OM, Ao-D2, LIMA-LAD) iki yıldır anjina yakınması vardı. Son zamanlarda sınıf IV anjina yakınması vardı, 10 metre yürümekle anjina ortaya çıkıyordu. KOAH öyküsü var. EKG’si daha önceki ön enfarktüsünü gösterdi. Anjiyogramda, RCA’da bir KTO lezyonu vardı (Video 1), sol sistem ve A0-OM’den retrograd doluyor. LCX’te ayrı bir ostium vardı (Video 2). OM’de belirgin bir darlık vardı, ancak Ao-OM açıktı ve ayrıca PDA’yı besliyordu (Video 3). LAD, diffüz hastalığı olan tek açık arterdi (Video 4). Ao-D2 saphen sadece retrograd görüntülendi. LIMA muhtemelen gereksiz bir şekilde takılan A0-D2 safen (Video 5) nedeniyle atrofikti.

İşlem Açıklaması

7Fr JL 4.0 kılavuz kateter alındı. Distal LAD’yi tellemek zordu (Video 6). İlk kılavuz teli tıkanmış safen greftine gönderdik (safen lezyonunu retrograd geçmek mümkün olmadı). İkinci bir teli (paralel tel tekniği) ilerletmek mümkün olmadı. Sonra lezyonu düşük profilli bir balonla genişlettik ve tekrar paralel telleme  denedik ama yine de başarısız olduk. Çift lümenli mikrokateteri ilerletmek için damarı daha fazla açtık (aradan kan da geçmeliydi). Farklı seviyelerde ve pozisyonlarda çift lümenli mikrokateter ile telleme girişimleri her defasında başarısız oldu (Video 7). Küçük diseksiyon, muhtemelen bir hematom ile kompresyona bağlı olarak distal LAD’deki darlığın daha da daralmasına neden oldu. Kreatinin seviyesi 1.3 olduğundan, LAD’den D2’ye ve sonra proksimal LAD’ye stent koymaya karar verdim (Video 8). Ters tel tekniği işe yarayabilirdi, belki bir dahaki sefere deneyeceğim. Son olarak, distal LAD akımı TIMI-3 (Video 9) idi. Bir sonraki LAD distale bir ay sonra müdahale ederken mevcut stentlere postdilatasyon gereksiniminin değerlendireceğim (KABG’den sonra yeniden akım sağlama pozitif remodelling nedeniyle stentin yetersiz açılması ile sonuçlanabilir. Ne yazık ki intrakoroner görüntüleme mümkün değildir).

Alınan Dersler

  1. KABG sırasında LIMA yetmezliği ile sonuçlanan gereksiz safen greftinden kaçının.
  2. Baypas sırasında diyagonel artere (damar büyük ve çok ciddi darlık olmalı) safen ven anastomozu yapılarak ile LIMA’yı riske atmaya değmez.
  3. LIMA anastomozu, doğal damarda kıvrıma neden olabilir ve bu da sonraki girişimleri sırasında telleme zorluklarına neden olabilir

Video 1

Video 2

Video 3

Video 4

Video 5

Video 6

Video 7

Video 8

Video 9

KoronerGaleriye geri dön

Özgün Teknikler