PERKÜTAN KORONER GİRİŞİMLER

Koroner

içerik

Kıvrımlı sağ koroner için baştan AL-1 kılavuz kateter kullanımı

Oparatörler:Doç. Dr. Mutlu Vural
Hemşire: Zuhal Bağış

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Giriş

Akut inferior Mİ olduğunda sağ kılavuz, akut anterior Mİ olduğunda sol kılavuz ile başlama alışkanlığımız var. Yurt dışında da durum böyle. Bölüm başkanları tecrübeli girişimsel kardiyologlar hariç ekstra destek kılavuz kateter kullanılmasını istemiyor. Daha güvenli standar JL ve JR kateterlerle başlanarak ve zorlandıklarında uzatma kateteri gibi ellerinde telafi edici malzemelere geçmeleri söyleniyor. Eğer sizin de malzemeleriniz bol ise standart kılavuz kateterler uygun ama ben girişimlerde her halükarda kılavuz kateter “backup” desteğine çok önem veriyorum. Her zaman akut Mİ’lerde tanısal kateterlerle başlıyorum. Kılavuz kateteri damarın durumunaa göre seçiyorum. İşte dünkü vakamız.

Olgu sunumu

60’lı yaşlarda erkek hasta akut inferior MI ve hızlı ventrikül yanıtlı AF ile primer PKG için dün labratuvara alındı. Sol sistemde özellik yok ama Sağ koroner oldukça kıvrımlı (Video 1 ve Video 2) . AL-1 kılavuz kateter ile başladık. Floppy tel desteği bile yeterli geldi. Malzemeyi gönderiken dirence ve kılavuz kateter ucuna dikkat ediyorum. Direnç olduğunda sürekli orta düzey bir ileri güç uyguladığınızda kalbin kasılma ve gevşeme döngüsünde malzeme kendiliğinden ilerliyor. Biz 3.0×20 mm predilatasyon balonu sonrasında 3.5×24 mm stenti böyle gönderdik (Video 3). Asla hızlı ve ani olarak kontrolsüz bir güç vermiyorum. Distale 3.5×24 mm stent sonrası stent balonu çekilirken AL-1 kılavuz kateterin damar yatağına tam oturduğu gözümden kaçmadı (Video 4). Proksimale 4.0×29 mm BMS stent gönderirken kateter kendiliğinden geri geldi ve stent bu pozisyonda açıldı (Video 6). Orta bölge tel çekilerek sağ yandan da değerlendirildi. Darlığın önemli olmadığı yanında kıvrımın iki eksende de olduğu görüldü (Video 6). Nihai sonuç tatmin edici olunca işleme son verildi (Video 7).  İşlemden 3 saat sonra ağrısı hiç azalmadı denilince kontrol anjiyografi yaptık ve stent açıktı (vazopresör stres azaldığından proksimal ve orta bölge bu halinden çok daha iyi durumda idi). 

Püf noktalar

  1. AL-1 risklidir; benim 12 yıl önce bir başka vakada vakada kateter ucunda diseksiyon gelişmişti. Stentle düzeldi. Ama ani çekme hareketinden sakındığım ve tecrübeli olduğum dönemde böyle bir sorunla karşılaşmadım. Kateteri çıkarırken skopi altında önce iterek ve çevirerek çıkarmak gerekiyor. Ben tercihen hazır tel içerde iken yavaş yavaş kateteri çekip kateter aorta geldiğinde teli alıyorum. Tecrübesi olmayanlar AL-1 kullanmamalı. Varsa uzatma almalı ve mikrokateter desteği altında teli ekstra destek telleri ile değiştirmeliyiz.
  2. Başka bir vakada AR-2 den AL-1 e geçiş yapmıştık. Bu vakada işi uzatmadan doğrudan Al-1 aldım. Buradan izleyebilirsiniz http://www.kompleks-pkg.com/vaka/kalsifik-rcaya-primer-pkg/

Video 1

Video 2

Video 3

Video 4

Video 5

Video 6

Video 7

KoronerGaleriye geri dön

Diğer Koronerler